Zero Waste: філософія екологічного способу життя без сміття

Zero Waste: філософія екологічного способу життя без сміття
02.10.2024
79
США, Німеччина, Японія та Швеція найперші країни, які почали активні кампанії Zero Waste та є прикладом для наслідування у всьому світі. На щастя, і в Україні ця тема на слуху, завдяки активістам будуються станції сортування сміття, в кожному місті є zero waste магазин, в мережі з’являється все більше інформації, як зробити так, щоб це стало частиною життя українців.

Екологічний спосіб життя – це про відповідальність та свідомість. Zero waste – новий тренд та необхідність, що має як прихильників так і тих, хто не бачить у цьому сенсу. Та чи справді це так складно? Zero waste став популярним завдяки бажанню американки Беа Джонсон врятувати світ від щоденної кількості відходів, що спонукало і її саму змінити свій спосіб життя. Беа почала сортувати сміття та зменшила кількість речей, що купувала.

Основні принципи zero waste


Основні принципи zero waste можна запам'ятати за п'ятьма словами:

  1. Відмовляйся (Refuse) – не бери зайве. Варто свідомо підходити до купівлі одягу, девайсів, аксесуарів та реально оцінювати їх практичність. Адже з кожним траплялись джинси, що лежать у шафі на “той самий випадок”;
  2. Скорочуй (Reduce) – використовуй менше речей;
  3. Використовуй повторно (Reuse) – намагайся давати старим речам нове життя. Наприклад, багато брендів одягу дають друге життя речам, що не були використані та створюють нові колекції;
  4. Переробляй (Recycle) – сортуй сміття і здавай на переробку. Неймовірна кількість матеріалів, що вже були використані придатні для переробки й повторного використання;
  5. Компостуй (Rot) – залишки їжі перетворюй на добриво. І так, це можливо робити навіть якщо ти не живеш у приватному будинку. Наприклад у Литві випустили спеціальні сміттєві пакети помаранчевого кольору, що призначені лише для залишків їжі, і які відправляються у окремий бак де це все перетворюють у добриво.
Чи дійсно стільки зусиль варті того? Однозначно так! Коли ми сортуємо сміття, менше відходів потрапляє на сміттєзвалища, а звідти у навколишнє середовище. Багато матеріалів можна переробити і використовувати знову. Це зберігає природні ресурси. Сортування – це тільки один крок, не менш важливо зменшувати кількість відходів.



Як почати сортувати з мінімальними зусиллями?


Почни з простого: окремо збирай папір, пластик, скло. Для цього можна використовувати контейнери або коробки для сортування вдома. Якщо ж вдома поки не знайшлось достатньо місця, а сортувати хочеться, пункти прийому вторсировини пропонують такі послуги, як досортування. Тобто лишається лише віддати чисте та сухе сміття, яке на станції розподілять за призначенням.

Така політика станцій із сортування допомагає впровадити нову звичку у щоденне життя поступово. Єдиною “складністю” можу здатись підготувка сміття для вивозу, помити та висушити його. Проте з досвіду тих, хто займається сортуванням вже давно, це не займає більше часу, ніж помити посуд після кожного прийому їжі. До того ж така рутина поступово підводить до другого принципу zero waste – скоротити цю кількість відходів вдома та підходити до шопінгу відповідальніше.

Як зменшити кількість відходів?


Важливо планувати свої покупки та усвідомлювати, що потрапляє у дім. Адже рано чи пізно це все стає непридатним для використання.

Почни поступово: плануй що та де купуватимеш, заміни пластикові пакети на багаторазові торбинки, обирай товари у магазині без зайвого пакування, надавай перевагу ярмаркам та базарам та власній тарі.

Якщо з продуктами більше менш зрозуміло, то що робити з одягом? Слід ретельно доглядати за своїм одягом, щоб подарувати йому друге життя, обирати базові речі хорошої якості, що прослужать не один сезон, перед покупкою нового одягу потурбуватись про його продаж або передачу новому власнику. Свідомий та відповідальний підхід до свого щоденного життя сам собою вирішує проблему екології.

Як надихнути людей навколо сортувати сміття?


  1. Покажи приклад. Сортуй сміття вдома та ділись цим у соцмережах. Нехай це стане частиною твого особистого бренду. До того ж це хороша можливість знайти однодумців.
  2. Поясни друзям, чому це важливо. Ділись своєю рутиною з близькими. Запрошуй в гості та не соромся продемонструвати що й до чого, щиро ділись своїми думками чому це важливо.
  3. Розкажи, як легко почати і які є переваги для планети. Не завжди виходить з першого разу, тож поділись своїм шляхом і тим, як це стало новим способом життя. Поділись як змінилось твоє життя, а й відповідно життя навколо тебе.
Інформація розміщена на правах реклами

Лайфстайл KISS FM: ще більше цікавого