Алергічні шкірні реакції — які бувають та як лікувати

Алергічні шкірні реакції — які бувають та як лікувати
28.12.2023
3941
Алергія — це багатопланове захворювання, для якого характерна багато симптомів. Оскільки воно виникає через реакцію імунної системи, симптоми у важких випадках охоплюють весь організм — зокрема, дихальні шляхи та шкіру. Шкірні прояви можуть супроводжувати загальну патологію або бути єдиним симптомом та самостійним захворюванням. Вони розвиваються через попадання в організм алергену, до якого сенсибілізована імунна система, і можуть зачіпати тільки шкіру або підшкірно-жирову клітковину. Більшість із них вимагають лікування, адже приносять величезний дискомфорт і рідко проходять самостійно. Для лікування використовуються антигістамінні препарати (Цетрин, Еріус). Їх має призначити лікар, щоб підібрати максимально ефективний засіб.

Які бувають шкірні алергії

Відповідно до класифікації, виділяють кілька видів шкірних форм алергії:

  1. Контактний дерматит. Виникає як місцева реакція в місці контакту з сенсибілізувальною речовиною. Трапляється, якщо на шкіру потрапляє сильна побутова хімія, неякісна косметика або засоби догляду. Шкіра від цього червоніє, покривається сверблячими пухирцями та тріщинами. Реакція може з’явитися не відразу, оскільки потрібен накопичувальний ефект.
  2. Атопічний дерматит. Належить до генетично детермінованих станів — для його появи прямий контакт алергену зі шкірою не потрібен. Ділянки почервоніння, висипань та свербежу розвиваються в природних шкірних складках і ділянках з тонкою шкірою. Часто виникає через вживання антигену з їжею.
  3. Екзема. Виникає з безліч причин, характеризується появою на шкірі великої кількості папул, пухирців, кірочок та ерозій (поліморфною структурою). Часто спостерігається мокнення. Місце ураження сильно свербить.
  4. Кропив'янка. Утворюється багато зливних пухирів, як правило, по всьому тілу. Вона може вражати і підшкірно-жирову клітковину — тоді утворюється ангіоневротичний набряк.
Також шкірною алергією можна назвати місцеві алергічні реакції, що виникають на укуси комах. Утворюється пухир, зона гіперемії навколо нього. Це місце виражено свербить.

Як вилікувати таку хворобу

Для початку слід припинити можливі контакти з алергеном. Цього можна досягти, переставши вживати сенсибілізувальні продукти, позбавившись у будинку рослин з пилком, на який виникає реакція, регулярно проводячи вологе прибирання тощо. Призначаються препарати:

  1. антигістамінні — у будь-якому випадку;
  2. глюкокортикоїди — якщо є тяжкі системні реакції;
  3. мазі для місцевого застосування, що прискорюють регенерацію.
Місце ураження обов'язково потрібно тримати в чистоті, щоб уникнути приєднання інфекції, оскільки захисний бар'єр шкіри в місцях утворення пухирців та ерозій значно знижений через пошкодження верхнього шару. 

Партнерський матеріал