Куди звертатись, якщо потрібна психологічна допомога

Куди звертатись, якщо потрібна психологічна допомога
10.04.2024
1455
Запитайте себе відверто: «Чи я ОК?» Скоріш зо все, чесна відповідь буде негативною. Якщо ви зараз мешкаєте в Україні, якщо ваші близькі захищають країну зі зброєю в руках або залишились на окупованих територіях, якщо ви самі пережили травматичний досвід – вам потрібна психологічна допомога.

Звісно, дехто долає стрес самостійно, а дехто має звернутись до фахівця. Коли допомоги потрібує дитина, без терапевта не обійтись; на сайті Rozmova є відповідні фахівці онлайн або очно. Але кого саме шукати? Спробуємо розібратись.

Стан психічного здоров’я

Всесвітня організація охорони здоров’я в звіті за 2023 рік пише, що близько мільярда людей в світі живуть із психічними розладами, які можна діагностувати (взагалі населення планети – близько 8 мільярдів). Самостійно ставити діагноз, звісно, не варто, але важливо не пропустити симптоми: немотивована агресія, тривога, розпач, порушення сну та режиму харчування, втрата працездатності, погіршення стосунків тощо.

ВООЗ вважає, що більшість людей із психічними розладами або не мають доступу до ефективної допомоги, або відмовляються від неї. Системи переконань та мови, що стосуються психічного здоров’я, впливають на те, чи звернеться людина по допомогу, а також як саме й від кого вона її отримає.

Дорослі, які потребують психологічної допомоги, найчастіше спочатку шукають поради або рецепти в інтернеті – тобто, займаються самолікуванням. Краще, якщо вони обговорюють проблему з близькою людиною. Але якщо технік самодопомоги, пігулок та дружніх розмов не вистачає – час шукати фахівця.


Психолог, психотерапевт, психіатр – до кого звертатись?

На перший погляд, це близькі поняття, назви яких походять від грецького «душа, дух». Отже, всі ці фахівці займаються «душевними хворобами», але різного ступеню.

Психолог – це людина, яка здобула освіту в галузі психології, але часто не має медичної освіти. Психологи є в штаті медичних та навчальних закладів, великих компаній, надають приватні консультації. Вони проводять дослідження, допомагають розв’язувати конфлікти, долати особистісні кризи та наслідки трагічного досвіду.

Бізнес-коуч також частково виконує функції психолога для своїх клієнтів.

Психотерапевт – це людина з вищою медичною освітою, яка вивчала клінічну психології та пройшла стажування. Але психотерапевти не призначають фармакотерапію, тобто ліки.

Існує кілька популярних методів психотерапії:
 • Когнітивно-поведінкова
 • Психоаналіз
 • Гештальт-терапія
 • Екзістенціальна
 • Теолесно-орієнтована
 • Сімейна
 • Арттерапія
Більшість психотерапевтів майстерно володіє кількома методиками, які використовує в залежності від потреб пацієнта. Що допоможе саме вам – можна з’ясувати тільки в процесі роботи з терапевтом.

Психіатр – це лікар, тобто людина з вищою медичною освітою зі спеціалізацією в галузі психіатрії, який працює в медичному закладі. Він займається діагностикою та лікуванням психічних розладів та захворювань, які мають біологічний характер, тому часто призначає фармакотерапію. Справжній психіатр не може надавати онлайн-консультації, він приймає очно в лікарні, отже, не варто шукати його в інтернеті.

Хто найбільше потребує психологічної допомоги в Україні

 1. Діти
 2. Військові
 3. Цивільні, які постраждалі від війни
 4. Мешканці окупованих територій
 5. Працівники ДСНС, медики, інші учасники рятувальних операцій
 6. Волонтери
Якщо ви входите в одну з цих категорій – слідкуйте уважно за своїм психічним станом і вчасно звертайтесь по допомогу!

Сайт rozmova.me – зручний сервіс для пошуку та підбору психолога або психотерапевта, онлайн або очно. Після опитування вам будуть запропоновані фахівці, які найкраще підходять для вирішення персонально вашої проблеми. Бажаємо вам душевного здоров’я!

Інформація розміщена на правах реклами