Домашня студія електронного музиканта: необхідні складові

Щоб створити домашню студію звукозапису, треба не тільки купити спеціальне обладнання, а ще й підготувати місце. Для ефективної роботи із задоволенням варто дотримуватися «золотої середини», розподіляючи фінанси. Поміркованість та виваженість дасть змогу звести витрати до розумного мінімуму не на шкоду якості та комфорту. Початківцю важливо окреслити ключові пункти, без яких облаштування студії неможливо, щоб потім розподілити бюджет між різними статтями видатку.Звук: навушники, студійні монітори (колонки)


Щоб отримати бажаний результат, необхідно контролювати якість та характеристики звука. Для цього знадобиться обладнання, яке буде передавати усі ноти та звуки, якими вони є. 
  • До студійних моніторів висувається ключова вимога: щоб контролювати процес створення музики, обладнання повинно мати максимально рівну амплітудно
  • Навушники обирають не менш прискіпливо. Базові вимоги: потрібна модель з частотним діапазоном (7 – 30 000 Гц) та спеціалізованої лінійки у виробника (у багатьох відомих брендів є серії та моделі, які орієнтовані на моніторну роботу зі звуком та «чесну» передачу треку, без прикрашання V-подібної моделі звукопередачі загальнокористувацьких лінійок). Що рівніша частотна характеристика, то реалістичніша передача звуку.
Лептоп/ПК

Головним чином вибір між обладнанням на платформі PC чи Macintosh. Другий варіант — дорожчий, однак в роботі демонструє кращу стабільність та наявність різноманітних програм (детальніше у наступному пункті).

Професіонали надають перевагу техніці від Apple. Якщо ж бюджет обмежений, можна починати роботу з PC. У першу чергу треба звернути увагу на якість та характеристики таких елементів системи:
  • Процесор — треба брати модель з тактовою частотою від 3 Гц.
  • Оперативна пам'ять — необхідний мінімум від 3 Гб.
З процесорів рекомендовані варіанти Intel від серії i5–i7.Софт (програмне забезпечення)

На сьогодні продуктів для музикантів безліч — вибір доведеться робити після того, як буде визначеність з платформою. Але різноманіття програм вражає — і для PC, і для Mac. Наприклад, можна користуватися такими інструментами для створення музики:
  • Для Windows: Steinberg Cubase і Nuendo, Cakewalk SONAR, Image-line FL Studio, Propellerhead Reason.
  • Для MacOS: Ableton Live, Logic, Pro Tools.
Ще знадобляться музичні редактори й додаткові програми. Серед найбільш розповсюджених можна назвати: Adobe Audition, Sound Forge, Wavelab, Celemony Melodyne, Waves, Voxengo, iZotope.

Midi-клавіатура, синтезатор

Для створення музичних композицій обов'язково необхідний відповідний інструмент. Для цієї мети підходять Midi-клавіатура та синтезатор.
  • Перший варіант — цифровий пристрій, що з'єднується з комп'ютером через USB. Можливе з'єднання з аудіоінтерфейсом. Далі його використовують як клавіатуру.
  • Синтезатори — цифрові й аналогові — записують і програють звуки.
Midi-клавіатура теж здатна виконувати функцію програвача, однак не здатна відтворювати звуки без з'єднання з ПК.Комутація обладнання

Новачки схильні зневажливо ставитися до цієї складової домашньої студії звукозапису. Однак досвід показує, що якість кабелів й інших елементів безпосередньо впливає на результат праці. Тому треба приділити увагу вибору комутації, грамотному з'єднанню в загальну систему. Для цього знадобиться вивчення різних типів кабелів, роз'ємів, їхніх характеристик.

Облаштування приміщення

Щоб налаштувати повноцінне функціонування студії звукозапису, доведеться ретельно підібрати меблі для приміщення, які безпосередньо впливають на акустичні властивості. Щоб музика якісно звучала, не спотворювалася, треба знайти стіл та крісло, враховуючи особливості матеріалів виготовлення. До того ж певних правил потребує розташування предметів у кімнаті.

Вплив меблів

Комп'ютерне крісло, як і стіл для музиканта, здатні вплинути на результат як у позитивний, так і в негативний бік. Оскільки робота над треком може тривати ненормовану кількість годин, тижнів — вплив зручності та можливості сидіти за кріслом багато часу важко ігнорувати. Не рекомендуємо занедбувати приміщення — краще обмежитися мінімумом меблів та зосередитися на апаратурі. Що справді потрібно — це комп'ютерний стіл, на якому будуть розташовані комп'ютер та обладнання. Сидіти ж буде зручно на комп'ютерному кріслі, яке буде м'яким не лише заради комфорту, а й для поглинання звуків.

Для вибору цих предметів можна звернутися до українського виробника AMF у якого великий вибір крісел різних цінових груп та столів (від невеликих моделей до конструкцій з регулюванням висоти положення).

Оточення

Одні матеріали (відносно гнучкі та м'які) мають властивість поглинати звуки, а інші (дерево, метал і т.д.) — їх віддзеркалювати. Вони, як і стіл для музиканта, здатні вплинути на акустику при прослуховуванні композицій через монітори (колонки). Що більше плоских та рівних поверхонь, то вищим буде рівень віддзеркалення.В облаштуванні домашньої студії звукозапису немає другорядних речей. Наприклад, зіпсувати результат здатен навіть скляний плафон світильника. Тож навіть освітлювальне обладнання потребує прискіпливого вибору з урахуванням, як воно впливатиме на акустичні характеристики кімнати.
  • Меблі розставляють з урахуванням того, де буде знаходитися мікрофон. Краще, коли цей прилад розташований якомога далі від стола. Однак не бажано його ставити біля вікна, стіни чи в кутку.
  • Меблі з плоскими поверхнями краще прибрати з кімнати. Якщо ж немає такої можливості, важливо, щоб ці предмети не розташовувалися один навпроти одного. Інакше виникатимуть так звані «стоячі хвилі», які спотворюватимуть звуки.
Як би це не було неймовірно — меблі та оточення приміщення мають значний вплив на фінальний результат.

Висновки

Облаштування власної, якісної студії звукозапису вдома — копітка праця, що потребує витрат і врахування багатьох вимог. Однак цілком реально зробити це з порівняно невеликими витратами. Якщо хочеться спробувати сили у створенні музичних композицій важливо заздалегідь сформувати необхідний checklist та слідувати йому. Це допоможе не витрачати кошти на зайві речі, а купити все необхідне для створення найцікавіших та прогресивних музикальних композицій (а може й хітів).

Партнерський матеріал